Évek óta állandó a rendőrség statisztikája arról, hogy milyen kihágások okozzák a legtöbb személysérüléssel járó balesetet. Úgy tűnik, a biztosítóknál egészen más a sorrend…
A Vezess tette közzé a biztosítóktól kapott sorrendet, amiből kiderült, hogy az összetört autókat, motorokat felvevő kárszakértőknél teljesen más arány jött ki, mint a rendőrségen. Íme, ezek a leggyakoribb káresetek a Groupama, a Generali és az Aegon szerint.
Nem a gyorshajtás okozza a balesetet – vagy mégis?
A három biztosítónál a következő sorrend alakult ki az egyes baleseti fajták között:
Groupama: 1., elsőbbségadás elmulasztása, 2. a megfelelő követési távolság be nem tartása (ráfutásos balesetek), 3., nem megfelelő körültekintéssel végzett manőverek (figyelmetlen sávváltás stb.)
Generali: 1, elsőbbségadás elmulasztása, 2. abszolút gyorshajtás, 3. relatív gyorshajtás
Aegon: 1., elsőbbségadás elmulasztása, 2., gyorshajtás (abszolút és relatív együtt), 3., szabálytalan előzés
Miért a más a sorrend?
– Akkor a rendőrök csúsztatnak a statisztikában? – kérdezhetnék a szkeptikusok, pedig az igazság sokkal egyszerűbb ennél. A fenti ütközések, mint például a ráfutásos balesetek jellemzően sérülés nélkül járnak, ezért ilyenkor nem feltétlenül hívnak rendőrt. Tehát a nagy tempójú, valós gyorshajtásból fakadó karambolok mindegyike a rendőrségen landol, míg a biztosítóknál megjelennek a kisebb ütközések károsultjai is.
Akárhogy is, remek ötlet a Generalitól, hogy különválasztja a valós és relatív gyorshajtást, hiszen utóbbi jelenti a valódi kockázatot a társaságoknak. Hogy miért? Nos, a relatív gyorshajtás konyhanyelven annyit tesz, hogy
szabályos sebességgel haladt az autós vagy motoros, mégsem tudta bevenni a kanyart, tehát vezetéstechnikai hiányosságról árulkodik az eset.
Már csak ezért is jó lenne, ha a biztosítók beszállnának a vezetéstechnikai tréningek finanszírozásába, mert a vezetői hibákból fakadó ütközések teszik ki a balesetek többségét. Ha jobb sofőrökké válnak, tudják csökkenteni a balesetek számát és kevesebb lesz a kár, vagyis a társaságoknak is kevesebbet kell fizetni.
Forrás: hegylakok.hu